Techniki znakowania

 Techniki używane przy znakowaniu.

Nasza firma świadczy również usługi znakowania na zakupionej u nas odzieży i gadżetach reklamowych. Dostępnych jest wiele metod znakowania, dobór właściwej zależy od materiału na jakim chcemy wykonać znakowanie, trwałości i cenie wykonania, najczęstsze metody to:

 

  • sitodruk

  • flex

  • haft

  • grawer laserowy

  • tampodruk

  • termotransfer

 

Sitodruk

Jedna z najpopularniejszych metod znakowania, metoda ta polega na nanoszeniu farby na znakowany przedmiot za pomocą specjalnej, wcześniej przygotowanej matrycy. Nadruk uzyskiwany jest przy zastosowaniu specjalnej światło czułej emulsji. Każdy kolor nakładany jest oddzielnie i wymaga osobnej matrycy. Przy zastosowaniu tej techniki nie ma możliwości uzyskania płynnych przejść tonalnych.

Technika ta zalecana jest przy większych ilościach ze względu na koszty przygotowania każdej z matryc.

 

Flex

Bardzo trwała metoda znakowania polegająca na wycięciu ploterem lub laserem wzoru z pokrytej klejem foli, a następnie wgrzaniu jej w materiał w wysokiej temperaturze i na specjalnej prasie.

Do tej techniki zdobienia nie potrzeba matryc, dzięki czemu można przy jej pomocy wykonać znakowanie odblaskowe czy metaliczne o bardzo gładkiej powierzchni znakowania.

 

Haft

Jest najchętniej wybierana formą znakowania odzieży zarówno reklamowej jak i roboczej. Przy tej metodzie używa się specjalnych maszyn do haftowania komputerowego wyposażoną w różną liczbę głowic w zależności od modelu, zazwyczaj od 1 do 8 oraz różną liczbę igieł od 6 do 10. Maszyny różną się również prędkością ściegów na min oraz maksymalnym polem haftu . Aby wykonać haft należy przygotować specjalny program haftujący w oparciu o dane przesłane przez klienta, a następnie wgrać go do maszyny.

Podstawową zaletą jest trwałość takiej metody znakowania, z haftem nic się nie dzieje pod wpływem prania czy prasowania, nie blaknie i zawsze wygląda estetycznie. Nasi klienci decydują się na ten sposób znakowania ze względu na przystępną cenę już przy niewielkich nakładach.

 

Grawer laserowy

To bardzo trwały, szybki, precyzyjny i efektowny sposób znakowania przedmiotów. Technikę tę wykorzystuje się do znakowania na metalu, skórze, ekoskórze, plexi, drewnie, szkle, gumie oraz na laminatach grawerskich. Przy grawerowaniu nie można uzyskać zadanego kolor ponieważ w wyniku wypalenia warstwy zewnętrznej uzyskamy kolor będący kolorem podłoża danego przedmiotu, istnieje jedynie możliwość rozjaśnienia lub przyciemnienia w zależności od natężenia grawera.

 

Tampodruk

Technika bardzo podobna do sitodruku, tu nadruk uzyskiwany jest poprzez przeniesienie farby drukarskiej ze specjalnie przygotowanej matrycy na znakowany przedmiot za pomocą stempla. Metodę tą można stosować na wszystkich materiałach tak jak w sitodruku (np. folia, papier, drewno, tworzywa sztuczne, szkło, metal) z tym, że znakować można również krzywizny, powierzchnie wklęsłe i wypukłe. Podobnie jak w sitodruku nie ma możliwości płynnych przejść tonalnych. Zaleca się stosowanie takiego znakowania przy większych nakładach ze względu na znaczne koszty przygotowania matryc.

 

Termotransfer

Metoda polega na wgrzaniu w materiał przygotowanej wcześniej grafiki pokrytej klejem, która jest kopiowana lub drukowana na specjalnym papierze transferowym, a następnie przenoszona na właściwą powierzchnię za pomocą prasy termicznej. Takie znakowanie opłacalne jest przy średnich i dużych nakładach. Nadruki tego typu charakteryzują się wysoką fotograficzna jakością oraz średnią wytrzymałością szczególnie na pranie i czynniki atmosferyczne. Dlatego metodę tą wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwy sitodruk.

 

Logo do znakowania musi być dostarczone w wersji wektorowej (cdr.,ai.,eps.), cena zależy od wielości, ilości kolorów i stopnia skomplikowania wzoru, dlatego wyceniana jest indywidualnie przy każdej realizacji.